Forumashi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dnevnik jednog iseljenika u Kanadi

Go down

Dnevnik jednog iseljenika u Kanadi Empty Dnevnik jednog iseljenika u Kanadi

Ïîðóêà by Butcher Wed Feb 20 2008, 12:03

12. avgust
Uselili smo se u našu novu kucu u Kanadi. Tako sam uzbuden. Ovdje je tako lijepo. Planine su
prekrasne. Jedva cekam da ih vidim prekrivene snijegom.

14. oktobar
Canada. To je najljepša zemlja na svijetu. Lišce joj je poprimilo sve one divne nijanse zute i
narandzaste boje. Vozio sam kroz prirodu i vidio par jelena. Tako su graciozni. To su najljepše
zivotinje na svijetu. Ovo mora da je raj. Volim te Canada.

11. novembar
Dan Sjecanja (Kanadski drzavni praznik). Lov na jelene ce poceti uskoro.Ne mogu da zamislim kako
neko moze ubiti tako divnu zivotinju. Nadam se da ce uskoro snijeg. Tako je divno.

2. decembar
Nocas je pao prvi snijeg. Ustao sam i vidio sve pokriveno bijelim pokrivacem. Izgleda kao najljepša
razglednica. Izašli smo napolje, pocistili stepenice i prilazni put a onda se grudvali (ja
pobjedio).
Kad je prošla grtalica (mašina za cišcenje snijega s ulica koja snijeg sklanja sa
strane -prim.prev.) morali smo ponovo da ocistimo kapiju. Koja divna zemlja. Volim Kanadu.

12. decembar
Nocas opet snijeg. Opet prošla grtalica i zatrpala kapiju. Ovdje je prekrasno.

19. decembar
Nocas opet snijeg. Nisam mogao izvesti auto da idem na posao. Ovdje je zaista divno samo sam malo
umoran od lopatanja. Opet je*ena grtalica.

22. decembar
Ovo bijelo go*no opet padalo cijelu noc. Dobio zuljeve od lopatanja i leða me bole. Ovaj majmun sa
grtalicom kao da se krije iza coška i samo ceka da ja ocistim ispred kapije. Šu*ak.

25. decembar
Sretan je*eni i u*rani Bozic. Još malo u*ranog snijega. Ako mi ikad padne šaka ovaj p**er što vozi
grtalicu, ubicu ga. Mater im je**m što ne posipaju više soli po cesti pa da se prije otopi.
Butcher
Butcher
master
master

Male
Áðî¼ ïîðóêà : 3229
Age : 39
Mesto : Tu,Srbija

http://www.forumashi.forumsr.com

Íàçàä íà âðõ Go down

Dnevnik jednog iseljenika u Kanadi Empty Re: Dnevnik jednog iseljenika u Kanadi

Ïîðóêà by Butcher Wed Feb 20 2008, 12:03

27. decembar
Nocas opet snijeg. Ne izlazim vec tri dana sem što cistim snijeg kad god prode grtalica. Ne mogu
nigdje ici, auto se zaglavio u brdu, snijega ispred kapije a i hladno je. Kazu da ce nocas pasti
novih 30
cm tih go*ana.

28. decembar
Prognoza je bila loša. Palo je pola metra. Ako ovako nastavi nece se otopiti do ljeta. Grtalica se
zaglavila i taj *upak došao kod mene da trazi lopatu. Rekao sam mu da sam vec slomio šest lopata
cisteci ta go*na sa vrata što ih je on nabacao i zamalo da sam mu je slomio o glavu.

4. januar
Najzad izašao iz kuce. Otišao do prodavnice da kupim nešto hrane i kad sam se vracao udario kolima u
jelena. 3000$ štete na kolima. Te je*ene nemani trebaju biti ubijene. Svugdje ih ima. Što ih lovci
ne pobiše jesenas...

3. maj
Odvezao kola kod mehanicara. Nevjerovatno koliko su zardala od je*ene soli što je posipaju svuda.

10. maj
Selim se na Floridu. Ne mogu ni zamisliti kako neko normalan moze zivjeti u toj je*enoj Kanadi.

12. maj
Stigli smo na Floridu. Uselili smo se u novu kucu. Tako je velika, ima sav komfor, naravno i pool
(bazen). Kako je ovdje samo toplo i prijatno. Vec sam zaboravio Kanadu. Volim te Florida.

20. maj
Ovdje su ljudi neverovatno dobri i uvijek se samo smiju. Stvarno je Florida interesantna a ima puno
interesantnih zivotinja. Baš je fino toplo i ovaj tjedan sam se pregrijao od one hladne Kanade. Puno
volim Floridu.

12. jun
Vec smo mesec dana tu, vrijeme je još uvijek toplo i jako vlazno. Dobro da u kuci imamo klimu.
Susjed mi je pricao kako u jednom restoranu u blizini sluze dobrog aligatora. Kako mogu ljudi da
jedu te zivotinje, koje izviru iz doba dinozaura. To ne mogu nikako razumijeti. Vidjeli smo puno
toga na Floridi, neverovatno je interesantna. Najviše te volim, Florida.
Butcher
Butcher
master
master

Male
Áðî¼ ïîðóêà : 3229
Age : 39
Mesto : Tu,Srbija

http://www.forumashi.forumsr.com

Íàçàä íà âðõ Go down

Dnevnik jednog iseljenika u Kanadi Empty Re: Dnevnik jednog iseljenika u Kanadi

Ïîðóêà by Butcher Wed Feb 20 2008, 12:03

30. jun
Odkad smo došli vrijeme se skoro nije menjalo. Uvjek toplo a sad i pomalo suviše vlazno. Ali klima
uredaj u kuci i u kolima radi odlicno. Nocu nam jedino smetaju komarci, kojih ima u ovo doba puno.
Upoznao sam još neke susjede. Stvarno su ljudi na Floridi dobri.

18. jul
Neverovatna vrucina i skoro 100% vlaga, za vikend idemo na obalu. Nadam se na lep provod...

20. jul
Kakva noc. Fata je u hotelu slucajno ostavila otvoren prozor. Zamalo da me zivog pojedu ti komarci.
Kad se zelimo vratiti kuci, neko nam je ukrao kola! I tako ima da se vozim 100 milja taksijem.
Crnac taksista uvjek se samo smješka, imam utisak da je on ukrao kola. Stvarno ima kriminala na
Floridi!

21. jul
Posle vracanja kuci, opet taksi i na posao, pa ja kao da radim samo za ove taksiste. U firmi šef mi
je rekao, da se ne smijem dovoljno, ali kako da glupanu objasnim da nisam sklopio oka od onih
komaraca
a kamoli da spominjem ukradena kola. Neverovatna vrucina!

30. jul
Vrucinski val je na maksimumu, a nama je u kuci crkla klima. I još ovi komarci, jedino ce da me
spasi ujutro jedno kupanje da prozivim. Vec kad sam htio da se bacim u bazen, vidio sam u njemu
aligatora od 3 metra!! Još mi je samo ta svinjarija trebala, brzo zovem policiju da upitam šta treba
da radim. Oni kazu da ga pustim na miru da ce sam otici odakle je došao. Poludecu!

31. jul
Vec od rana jutra neverovatna vrucina. Na poslu sam opet kao prebijen. Šef, onaj se*onja, kaze da se
uopšte ne smijem i da to nije dobro za konzumente. Je*o njega i konzumente!

1. avgust
Kakva vrucina. Vec drugi dan bez klime što znaci i bez spavanja. Sve ce da izgori samo komaraca ima,
sve crno i sve više. Onaj mrgan od 3 metra kao da je u mom bazenu kampirao. Kazem cjelu pricu
susjedu, on se samo smije, kao i uvjek, pi*da li mu lepa mila materina!
Butcher
Butcher
master
master

Male
Áðî¼ ïîðóêà : 3229
Age : 39
Mesto : Tu,Srbija

http://www.forumashi.forumsr.com

Íàçàä íà âðõ Go down

Dnevnik jednog iseljenika u Kanadi Empty Re: Dnevnik jednog iseljenika u Kanadi

Ïîðóêà by Butcher Wed Feb 20 2008, 12:03

2. avgust
Jedva docekam, da mi dodu popraviti tu ku*cevu klimu. A onaj niger mesto klime sredi mi cerku.
Policija kaze samo da treba biti pazljiv a da crnca verovatno nece moci izslediti jer su i onako svi
isti.
Vrucina kao da smo u paklu - je*em ti Floridu!

12. avgust
Ne mogu da podnesem tu vrucinu. Tu smo još uvjek kao u paklu a odkad smo došli vrjeme je isto. Šef
me izbacio iz firme sa osmijehom na licu i rekao da su se konzumenti pobunili jer se nisam dovoljno
smijao. E tako sam ostao bez posla i idem u kafanu da se propijem. Svi se meni i mojoj prici samo
smiju, a osobito onaj policajac koji me uhiti pijanog i trazi da mu platim 3000 USD. Majku im je*em,
mrzim Floridu, prokleta bila!


13. avgust
Petak, 13. Boze kakva vrucina. Vracam se kuci iz cuze bez kola, posla i bez para. Mrzim taksiste.
Svi beze sa osmijehom na licu, a usput mi kazu da dolazi Mitch. Legnem u kucu, u kojoj još uvijek ne
radi klima da malo razmislim o svemu. Odjednom neverovatan vjetar zapara zrak i kuca nema više
krova, još minut dva i nema više kuce. Vjetar sve poleze. Nemam više ništa, samo je onaj aligator
ostao u poolu. Što ga nisu pokopali u onom restoranu....

Susjedi se vracaju i sa osmjehom na licu kazu da imam srecu da sam prezivio hurikan Mitcha. Opet je
vrucina ko prije, a ja bez svega mrzim Floridu i selim se odavde. Gde,ovaj put necu da vam
kazem...

1. septembar
Naplatio pare od osiguranja. Zgadila mi se ova Amerika. Kao i Kanada, uostalom. Ubjedujem familiju
da odemo u Disneyland. Poslije cemo smisliti gdje cemo i kako cemo...

8. septembar
Potrošio pare od osiguranja. Ne znam gdje cemo, djeca bi vec trebala u školu. Sinula mi je napokon
pametna ideja. Zovem rodbinu da me upute kako da kupim stan u Sarajevu. Ucimo ubrzano
gramatiku, ja vec uspješno razlikujem ekavicu i ijekavicu. Djeca brkaju meko, mehko i tvrdo c,
zaboravljaju umetnuti h gdje treba, palatalizacija im nijedna ne ide od ruke. Šta li ce s nas biti.

24. oktobar
Rodbina mi hitno odgovara da ima jedan što bi prodao knjizicu i da ima ope' jedan u opštini koji bi
pogurao za stan, ukoliko... Prodali auto i kompjuter. Poslali pare za stan.
Butcher
Butcher
master
master

Male
Áðî¼ ïîðóêà : 3229
Age : 39
Mesto : Tu,Srbija

http://www.forumashi.forumsr.com

Íàçàä íà âðõ Go down

Dnevnik jednog iseljenika u Kanadi Empty Re: Dnevnik jednog iseljenika u Kanadi

Ïîðóêà by Butcher Wed Feb 20 2008, 12:04

25. novembar
Papiri za stan u Sarajevu sredeni, sreci nema kraja. Mi smo bez para. Djeca ne idu u školu. Svi
pomazemo u obliznjoj samoposluzi, imamo dovoljno za motel i kartu. Pripreme za povratak u toku:
gledamo u sobi CNN i pokušavama da shvatimo trenutnu politicku situaciju. Ja imam problema sa
razumijevanjem unutarnjih granica, nismo se valjda za to borili. Kazu mi da malo puno naginjem na
unitaristicku politiku, a da opet nisam dovoljno ekstreman da mogu prezivjeti lako politicku
realnost. Kazu mi isto tako da ne se*em.

24. decembar
Posljednje pripreme za put. Uzeli najjeftinije karte, na prvi dan Bozica, bice prazan avion. Tjeraju
me da kupim Leviske, ne mogu me više gledati u dronjcima. Fino smo se svi obukli, ponijeli smo nešto
baterija, svijeca, mlijeka u prahu, kafe i dvije-tri cokolade, da obradujemo naše. Posljednja noc na
je*enom sjevernoamerickom kontinentu. Nalet ga bilo, i onog ko ga otkri, i ove što na njemu zive.

25. decembar
Prvi dan Bozica. Na putu do aerodroma blistaju ukrasi na palmama. Samo da mi je docepati se aviona.
Nalecem na Deda Mraza u bermudama, šaljem ga u neku stvar. Predajemo stvari, oduzimaju nam vrecu sa
rizom i otpakovane vrece mlijeka u prahu ... kazu šupci, zabranjeno po nekom njihovom zakonu. Ovo je
vec prevršilo mjeru. Psujem tecno. Oni se smiju. Budale. Stjuardesa me upozorava da pazim kako se
ponašam nakon što sam ljubazno stisnuo pilota i vikn'o mu na uho: "Vozi Miško!".

27. decembar
Amsterdam. Mmmm, osjecam miris Evrope. Zadrzavaju nas u policiji, kazu istekla nam oba pasoša, i
crveni, i plavi. "Ma, koji ste mi vi ..." mislim se, ja - tamo se ja više ne vracam. Fino mu kazem:
"No
Amerika, no, niks, kaput, finito..." Prenocili na policiji. Uzelo nam tariguz i svijece, kaze treba
da prode neko ispitivanje. Baš smo se s**bali. U policiji upoznajemo puno našeg svijeta, svi idu na
drugu
stranu. Svijece mogu s nama, tariguz ostaje, zapaljiva materija. Otkidam malo papira sa jedne rolne,
zlu ne trebalo. Niko ne primjecuje.

31. decembar
Nakon dvije noci prespavane na amsterdamskom aerodromu, evo nas na putu za Bec. Svi smo se vec
medusobno posvadali. Optuzuju me da sam ih sve uvalio u go*na, bez njihove volje. Ubjedujem ih da ne
se*u i da ponavljaju gradivo, vec smo skoro kuci. Slecemo u Bec. Ah, Wienna, Shtrauss, Waltzer,
Dunau, jes' klinac. Policija nas odvaja na poseban izlaz.
Butcher
Butcher
master
master

Male
Áðî¼ ïîðóêà : 3229
Age : 39
Mesto : Tu,Srbija

http://www.forumashi.forumsr.com

Íàçàä íà âðõ Go down

Dnevnik jednog iseljenika u Kanadi Empty Re: Dnevnik jednog iseljenika u Kanadi

Ïîðóêà by Butcher Wed Feb 20 2008, 12:04

1. januar
Novu godinu docekao u krugu familije, u posebno ukrašenoj celiji. Gledam novogodišnji koncert kroz
rešetke. Djeci poklanjam cokolade, Fati sam uspio maznuti jedan tester na Free Shopu u Amsterdamu -
Gyvency for men. Svida joj se. Miriše. Izgleda da ce nas pustiti vec za dva dana. Hrana puno bolja
od one u Amsterdamu. Vec sam skoro zaboravio ona sra*a što smo jeli u onoj poganoj Floridi.
Mekdonald, Meklaud, Mekintos, Meksiko, to su samo neke od zabranjenih rijeci nakon našeg groznog
McDonald'skog iskustva.

6. januar
Zagreb. Servus lepi Zabreg moj, kaj se krije v mali toj. Opet bajbok. Uvozenje opasnih materija,
oduzimaju nam baterije. Brzo nas oslobadaju iz policije, izvinjavaju se. Da ne bi placali carinu,
ostavljam lazni Rolex u policiji i otkidam dugmad sa Fatine jakne da pokazem da je korištena. Niko
iz familije ne prica sa mnom. Tvrde da je moja glupa ideja o povratku. Carinik se smješka, policajci
se smješkaju, taksista se smije, ja mislim da nešto debelo nije u redu. Nisu me cak pitali ni za
putovnicu, domovnicu, šahovnicu... Pitam treba li mi viza, oni se svi grohotom smiju. Kazu, kak' ste
vi Bosanci bedasti.

7. januar
Oduzimaju nam avio-karte, pominju neki medudrzavni sporazum. Nije mi jasno, bunim se k'o Grk u
zatvoru. Odustajem, iz carapa vadim zadnje dolarske rezerve. Odlucujem se na put autobusom. Taksista
prima dolare. Sreca. Bas bih se obruk'o. Stizemo u zadnji cas na Kolodvor, banka još radi. Mijenjam
dolare u kune za kartu i KM (valjda kilometre) za prtljag. U cekaonici svi puše, postaje
neizdrzivo. Idem do klozeta da dodem sebi. Smrdi toliko da jedva stojim na nogama, nekako se dokopam
izlaza. Guramo se na ulazu u autobus, neko je prodao višak karata, bice gusto. Ja pristajem na
tri sjedišta za cetiri karte, pod uslovom da prtljag drzimo u krilu. Bolje išta nego ništa. Hajd',
mislim se, nek' je ziva glava.

8. januar
Ovo pišem poslije. Hladno je bilo da bi pingvini u nesvjest pali. Al', opet, mislim se, kako je u
Kanadi. Pokušavam zaspati, ne mogu, muzicki ukus šofera je gori od onog vec lošeg predratnog. Neko
povraca pozada. Neko otvorio Argetu i otpakov'o kuhana jaja. Povraca mi se, da hoce zaustaviti
autobus. Autobus se zaustavlja na tri carine i tri policije. Oduzimaju mi koznu jaknu koju sam prije
rata kupio u Turskoj. Ja sam ukocen toliko da me policajci skidaju. Kakva noc.

11. januar
Ovo pišem na kraju puta. Dva dana smo bili zaglavljeni na Makljenu. Sreca, neki iskusni putnik na
ovoj relaciji je imao karton kuhanih jaja. Neki švercer pristaje da trampi paket argete za dzepni
Nintendo. Glupan, ja platio Nintendo $4.99 na rasprodaji. Nismo gladni. Ja sam ukocen, svaki me
mišic boli. Sad svi imamo mjesta jer su policija poskidali neke nevaljalce usput.

12. januar
Stanica u Sarajevu. Tuga me uhvatila, sjetim se kako smo ovdje cekali na konvoj. Budale, ko nas je
tjer'o. Pa, nece Bosna nigdje, a ni Hercegovina. Fali nam jedna torba. Jedna mi zena kaze da je
vidjela neke momke kako pretovaraju svijece i nešto se domundavaju oko naših sjedišta. Prijavljujem
policiji. Smije se policajac, neki mlad momak, grohotom, svi mu se krnjatci vide. Kaze, dobro došli
kuci. Svi nam se zahvaljuju na stanici što smo ih zabavili. Svi puše. Malo mi je zlo. Nude me picem,
odbijam da pijem na javnom mjestu, zakon je zakon. Oni se i dalje smiju, jedan pada sa stolice tako
da polomi sve boce ispod stola. Miris alkohola me zapahne, istrcavam na cisti zrak.

13. januar
Pokušavam prvi put da udem u "svoj" stan.
Butcher
Butcher
master
master

Male
Áðî¼ ïîðóêà : 3229
Age : 39
Mesto : Tu,Srbija

http://www.forumashi.forumsr.com

Íàçàä íà âðõ Go down

Dnevnik jednog iseljenika u Kanadi Empty Re: Dnevnik jednog iseljenika u Kanadi

Ïîðóêà by Butcher Wed Feb 20 2008, 12:04

14. januar
Vec nekoliko puta pokušavam da udem u stan. Provodimo citav dan u raznim opštinskim kancelarijama,
vadimo potvrde, pokušavamo da iznudimo nalog za iseljenje "stanara".

15. februar
Sudskom odlukom donosi se nalog o iseljenju tih nekakvih uljeza u "našem" stanu. Pokušavam istjerati
te nevaljalce. Više smo dojadili rodbini, ne zna nam se ni za dan ni za noc. Danas kod ovog, sutra
kod onog.

20. februar
Donosim odluku. Idem u policijsku postaju na autobuskoj stanici. Prepoznaju me, kazu da nisu ušli u
trag lopovima iz autobusa, još, i svi se grohotom smiju. Zamolim ih da mi pomognu, da imam rješenje
za stan, i nalog, i da nemam gdje spavati. Svi se smjesta pokupimo odatle, pozovemo posebnu
jedinicu, usput ubijedimo pripadnike Unprotection - Eye For - Ass For - Na To - a da nam se
pridruze, i u zdruzenoj akciji ulazimo u stan. Stan prazan. Nigdje ništa. Ni parketa, ni lustera, ni
bojlera, ništa. Al' *ebi ga, svoje je svoje, ljubim štokove tako strasno da mi se usne lijepe za
hladan metal.

28. februar
Baš je naš svijet dobar. Sa prvog sprata donose naše cilime što su komšije cuvale šest godina. Neko
na podvoznjaku našao naš televizor i otkupio od jednog švercera. Sa smeca donijeli nas bojler.
Nadeno dosta naših slika, predratnih. I moja diploma, zguzvana na mjestu odvaljenih pipa u kuhinji.
Sve polahko dolazi na svoje mjesto. Vec pomalo i djeca razgovaraju sa mnom. Fata je rekla da ce mi
dati cim ponovo nabavimo krevet.

1. mart
Danas sam vec poceo da radim u jednog privatnika. Ruke me bole još od onog autobusa, imam puno
unošenja, radim s robom. Fata pocela da šije kod jedne fine zene. I ona je, kaze, bila izbjeglica, u
Sarajevo, trebalo joj je dosta da dode na svoje, ali, kaze, ako radimo vrijedno i imacemo. Imamo
dovoljno para da platimo dodatne casove djeci. Oni nisu još u školi, do septembra. Sada su nam dali
dobru šansu da polazu ove razrede što su završili u Kanadi i Americi, jer se to ovdje ništa ne
priznaje. Imaju problema sa gramatikom. Ja još imam problema sa politikom. Sreca, televizor nam se
cesto kvari pa ni ne pratimo vijesti. Ja ocekujem da sa dobrim znanjem jezika i sa vozackom dozvolom
mogu dobit' fini posao za neku medunarodnu organizaciju. Sve je super. Malo se nerviram, gdje god
dodem, svi puše. Puše pravo. Na to se nikako ne mogu navici, k'o da nisam citav zivot zivio ovdje.

2. mart
Pitate se, gdje cemo sad. Necemo nigdje. Ovdje nam je dobro, tako nam i treba. Dobro se dobrim
vraca. Super je nama ovdje. Ne mogu nas odavde više ni puškom otjerati. Dobro nam je - u pi***
ma**rinu.
Butcher
Butcher
master
master

Male
Áðî¼ ïîðóêà : 3229
Age : 39
Mesto : Tu,Srbija

http://www.forumashi.forumsr.com

Íàçàä íà âðõ Go down

Dnevnik jednog iseljenika u Kanadi Empty Re: Dnevnik jednog iseljenika u Kanadi

Ïîðóêà by Sponsored content


Sponsored content


Íàçàä íà âðõ Go down

Íàçàä íà âðõ

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Íå ìîæåòå îäãîâîðèòè íà òåìå ó îâîì ôîðóìó