Forumashi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

The Doors

Go down

The Doors Empty The Doors

Ďîđóęŕ by Butcher Sun May 04 2008, 14:37

JIM MORRISON

Pod velom tajne

Mnoštvo hipoteza o uzroku smrti u velikoj meri doprinele su nastanku legende. Groblje Per Lašez najposećenije mesto u Parizu

Pre 34 godina, 3. jula 1971, pevač grupe "Dors" Džim Morison, umro je u Parizu. Imao je 27 godina. I 34 godina posle smrti, jedna od najvećih rok zvezda u istoriji i dalje je oličenje pobune.

Njegova humka na groblju Per Lašez jedna je od najposećenijih mesta u Parizu. Pre 10 godina, povodom dve decenije od Morisonove smrti, uprava je morala da zatvori groblje zbog prevelikog broja obožavalaca koji su došli da odaju počast svom idolu. Precizne okolnosti smrti pevača grupe Dors nikada nisu ustanovljene. Kada su, posle anonimnog telefonskog poziva, 3. jula u devet časova i 24 minuta, vatrogasci stigli u stan u Ulici Botreji broj 17, nedaleko od Bastilje, u kadi su pronašli telo muškarca.

Ubrzo je ustanovljeno da je reč o Džejmsu Daglasu Morisonu, alijas Džimu Morisonu, pevaču, seks simbolu i frontmenu jednog od najvećih bendova šezdesetih godina, grupe "Dors". Morison je u stanu živeo od proleća 1971, a u Pariz je došao kako bi se pridružio devojci Pameli Korson. Pokušaji oživljavanja bili su uzaludni, a Morisonovo blisko okruženje uspelo je da pevačevu smrt neko vreme sačuva u tajnosti.

Džim Morison sahranjen je 7. jula ujutru, u prisustvu pet osoba, među kojima je bila i francuska rediteljka Anjes Varda, s kojom se pevač družio u Parizu. Autopsija nije urađena, a prema rečima sudskog veštaka, Morison je umro prirodnom smrću, usled srčanih problema, značajno pogoršanih zbog upotrebe alkohola. Prethodno veče Morison je proveo u Rokenrol cirkusu, u to vreme veoma popularnom noćnom klubu. Prema nekim izvorima, pevač je viđen kako u klubu uzima fatalni koktel droge prejak za njegov oslabljen organizam.

Po toj verziji događaja, prijatelji su ga preneli u stan i stavili u kadu kako bi izgledalo da je umro prirodnom smrću. Prema drugoj verziji, Morison je bio živ kada je napustio noćni klub. U lošem stanju, ali živog, prijatelji su ga stavili u kadu, i kasnije uzalud pokušavali da ga ožive. Mnoštvo hipoteza o okolnostima pod kojima je umro Džim Morison u velikoj meri su doprinele nastanku legende.

Jahač kroz oluju

Ceo svoj kratki život Jim Douglas Morrison je posvetio borbi za ličnu i socijalnu slobodu, za pravo da se život proživi na svoj način. Opirući se stegama uvek puritanskog sveta odraslih, Jim je koristio destrukciju, i mnogo češće auto-destrukciju. Bezumno korišćenje LSD-ja i alkohola nije predstavljalo samo zadovoljenje telesnih nagona, već želju da se na takav način naudi sistemu. Vulgarnost i teatralnost u javnim nastupima bili su dodatna oružja kojima je podrivao osnove sistema koji je negirao pravo na slobodu.

Zanimljivo je da su hipici prigrlili Doorse i ustoličili ih na mesto vođa plemena, iako se ta grupa ni mizički, ni tekstualno, nije uklapala u standarde flower-power hippy utopije. Iako je Morrison pevao "Stariji su sve stariji, a mlađi sve snažniji, borba neka traje mesecima, oni imaju puške, ali nas ima više. Pobedićemo, nadvladaćemo - krenimo!" - Five To One), čini se da je na vreme shvatio da se preobražaj društva ne može izvršiti jednostavnim negiranjem institucija i hedonističkim pristupom životu. Bile su potrebne radikalnije metode. Anarhističku crtu Jim je nasledio od svog dede, advokata i anarho-komuniste koji je bio proganjan u posleratnim danima "progona veštica". Iako ga je patrijarhalno vaspitanje donekle sputavalo, čim bi njegovim umom zavladali alkohol i/ili halucinogeni elementi, otpor prema čuvarima reda u sistemu je eskalirao. Česte provokacije policajaca na koncertima su mu donosile poene kod "dece ljubavi", ali i nepodeljeno gnušanje kod starijih, rešenih da po svaku cenu sačuvaju "American way of life".
The Doors Jimmor10
Butcher
Butcher
master
master

Male
ÁđîĽ ďîđóęŕ : 3229
Age : 39
Mesto : Tu,Srbija

http://www.forumashi.forumsr.com

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

The Doors Empty Re: The Doors

Ďîđóęŕ by Butcher Sun May 04 2008, 14:38

"Hoćemo SVET i hoćemo ga SADA" (When The Music's Over) je krik generacije koja je iskonskim čulima shvatila da se kugla okreće u pogrešnom smeru, ali je naivno verovala da će dobro samo od sebe nadvladati zlo.

Teorija protesta Jima je zanimala od najranijih dana, pa ne čudi što je na fakultetu upisao kurseve "Filozofija protesta" i "Psihologija mase". Međutim, prezirući klasične sisteme obrazovanja odlučio je da se samo-edukuje, pa i pored izrazito visokog IQ-a, zavidne elokvencije i sposobnosti sagledavanja stvari iz različitih uglova, nije završio fakultet. To je bio još jedan od načina protesta, ovaj put protiv roditelja sa kojima se konačno obračunao u mitskoj edipovskoj rock simfoniji "The End" ('Oče, želim da te ubijem. Majko, želim da te tucam').

Naglaženi erotizam ("Mi smo erotski političari" - Jim Morrison) je dao krila seksualnoj revoluciji, još jednom načinu borbe protiv sveta odraslih koji se trudio da nametne svoje sisteme vrednosti hippy generaciji. Iako je do danas ostalo nerazjašnjeno da li se Morrison stvarno skinuo na koncertu u Majamiju (za šta je kasnije osuđen) u istoriji 20. veka ostaće zabeleženo da su upravo na koncertu Doorsa devojke po prvi put skidale gaćice. Masovne koncertne histerije počinju od Beatlesa, ali prvi put su čistači uz opuške i flaše na podovima koncertnih sala nalazili i ženske gaćice, baš posle Jimovih erotikom nabijenih nastupa.

Iako to nije želeo da bude, Morrison je postao najveći i najupečatljiviji rock simbol, i tu se najverovatnije krije odgovor na intrigantno pitanje o konstanti njegove popularnosti. Mladi koji žele da žive na svoj način, birajući rock ideologiju prihvataju i Jima za lučonošu i mesiju, pa mišljenje jednog mog engleskog kolege da će mit o Jimu trajati do kraja sveta, sa današnje tačke gledišta zvuči veoma realno. A on? Iako je pevao "Otkažite mi pretplatu na uskrsnuće" doživljava sudbinu sličnu Hristovoj. Još jedna od mnogih neispunjenih želja Jima Douglasa Morrisona.

Self interview: Jim Morrison, kralj guštera

Poezija otvara sva vrata

Mislim da je intervju nova umetnička forma, a samo-intervjuisanje (self interview) predstavlja esenciju kreativnosti. Postavljati samom sebi pitanja i pokušavati da budeš sasvim iskren predstavlja određenu umnu konfrontaciju, a to je po meni, osnova svake umetnosti. Intervju je forma koja kombinuje religiozno ispovedanje, debatovanje i unakrsno ispitivanje. Čim nešto izgovoriš, to postaje činjenica i ne ostaje ti prilika da izrečeno porekneš. To su veoma egzistencijalni momenti.

Oduvek sam želeo da pišem. Međutim, smatrao sam da neću biti dovoljno dobar sve dok neka sila ne bude vodila moju ruku i sama ispisivala stihove. Nešto kao automatsko pisanje. Nažalost, to se nikad nije dogodilo. Nikada nisam napisao nešto originalno. Sve je to akumulacija nečega što sam u životu čuo, video ili pročitao. Mislim da se toga nikada neću rešiti i stvarno biti slobodan. Prava poezija u načelu ne govori niočemu. Ona samo prikazuje moguće varijante. Poezija otvara sva vrata (doors), a na tebi je da izabereš kroz koja ćeš ući u izabranu dimenziju. Zato me poezija i privlači, tako je večna i vanvremenska. Kombinacije reči, pesme i poezija će jedine preživeti Strašni sud. Niko se neće sećati filmova, skulptura, slika... ali muzika i pesme će nastaviti da postoje kroz vreme i prostor.
Ako moja poezija uspe da išta učini, biće to dovođenje ljudi u stanje u kome će moći stvarno da vide i osećaju.

R.I.P


Ďîńëĺäśč čçěĺíčî Butcher äŕíŕ Sun May 04 2008, 14:39. čçěĺśĺíî óęóďíî 1 ďóňŕ
Butcher
Butcher
master
master

Male
ÁđîĽ ďîđóęŕ : 3229
Age : 39
Mesto : Tu,Srbija

http://www.forumashi.forumsr.com

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

The Doors Empty Re: The Doors

Ďîđóęŕ by Butcher Sun May 04 2008, 14:39

The End

This is the end
Beautiful friend
This is the end
My only friend, the end

Of our elaborate plans, the end
Of everything that stands, the end
No safety or surprise, the end
I’ll never look into your eyes...again

Can you picture what will be
So limitless and free
Desperately in need...of some...stranger’s hand
In a...desperate land

Lost in a roman...wilderness of pain
And all the children are insane
All the children are insane
Waiting for the summer rain, yeah

There’s danger on the edge of town
Ride the king’s highway, baby
Weird scenes inside the gold mine
Ride the highway west, baby

Ride the snake, ride the snake
To the lake, the ancient lake, baby
The snake is long, seven miles
Ride the snake...he’s old, and his skin is cold

The west is the best
The west is the best
Get here, and we’ll do the rest

The blue bus is callin’ us
The blue bus is callin’ us
Driver, where you taken’ us

The killer awoke before dawn, he put his boots on
He took a face from the ancient gallery
And he walked on down the hall
He went into the room where his sister lived, and...then he
Paid a visit to his brother, and then he
He walked on down the hall, and
And he came to a door...and he looked inside
Father, yes son, I want to kill you
Mother...i want to...fuck you

C’mon baby, take a chance with us
C’mon baby, take a chance with us
C’mon baby, take a chance with us
And meet me at the back of the blue bus
Doin’ a blue rock
On a blue bus
Doin’ a blue rock
C’mon, yeah

Kill, kill, kill, kill, kill, kill

This is the end
Beautiful friend
This is the end
My only friend, the end

It hurts to set you free
But you’ll never follow me
The end of laughter and soft lies
The end of nights we tried to die

This is the end
Butcher
Butcher
master
master

Male
ÁđîĽ ďîđóęŕ : 3229
Age : 39
Mesto : Tu,Srbija

http://www.forumashi.forumsr.com

Íŕçŕä íŕ âđő Go down

The Doors Empty Re: The Doors

Ďîđóęŕ by Sponsored content


Sponsored content


Íŕçŕä íŕ âđő Go down

Íŕçŕä íŕ âđő


 
Permissions in this forum:
Íĺ ěîćĺňĺ îäăîâîđčňč íŕ ňĺěĺ ó îâîě ôîđóěó